جاي پاي يار (توضيح و ثبت نام خادمي افتخاري زائرين پياده اربعين در مسير نجف تا كربلا)

طرح بين‌المللي جاي پاي يار

پروژه بين‌المللي جاي پاي يار

خدمت به زائرين پياده اربعين حسيني در مسير نجف تا كربلا

مجموعه حيات طيبه: پايگاه هماهنگي استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي

(پيش‌ثبت‌نام، در تمام سال، از سراسر كشور و همچنين به‌صورت بين‌المللي امكان‌پذير است)

لطفا عضو كانال تلگرامي خدام اربعين شده و

اطلاعيه‌ها و مطالب جديد را درآنجا پيگيري فرماييد:

khArbaeen@

 

هركه دارد هوس كرب و بلا بسم‌الله…

براي پيش‌ثبت‌نام اينجا را كليك فرماييد.

 

السلام علی الشیب الخضیب

این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست

هركه دارد هوس كرب و بلا بسم‌الله… (پيش‌ثبت‌نام آنلاين)

هل من ناصر ینصرنی

خواستم این اربعین را کربلا باشم، نشد . از نجف، پای پیاده کربلا باشم، نشد…

جای پای یار

امام فرمودند که صاحب الزمان، هر سال، اربعین پیاده از نجف به زیارت جدشان حضرت حسین (ع) غریب میروند.

دیدیم چه خوش تر که خاک قدومش را سرمه چشممان بکنیم، شاید که زیارتمان مقبول باشد به غبار عبایش. امام فرمودند زمان ظهور صفوف نماز جماعت از کربلا تا نجف امتداد خواهد داشت. پس مسیر نیاز به نظافتچی داشت. مفتخر شدیم که نظافت چی شویم. باشد که نوکرمان بخوانند که مدال شاهی و نشان عزت است …

در اين راستا،نيك‌مرداني از خطه پاك يزد امور هماهنگي مركزي را انجام ميدهند و مجموعه حيات طيبه نيز افتخار دارد به منظور سهولت و تسريع امر، خدمتگزار و هماهنگ‌كننده داوطلبين خدمت به زائرين پياده اربعين در استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي باشد.

لیست رابطان استان‌ها و شهرستان‌ها

ردیف استان شهرستان نام خانوادگی شماره همراه
۱ خراسان رضوي سرخس جیم آبادی ۰۹۱۵۸۲۵۳۶۸۰
۲ خراسان رضوي سرخس زردادخانی ۰۹۱۵۹۲۳۴۴۵۳
۳ خراسان شمالی بجنورد ریحانی ۰۹۳۹۵۴۴۴۱۰۴
۴ گلستان سیدین ۰۹۳۵۴۷۳۶۳۰۴
۵ گلستان اصحابی ۰۹۱۹۳۳۳۰۴۰۸
۶ گلستان آزادشهر فیروز ۰۹۱۱۹۶۱۵۴۹۷
۷ اصفهان حسینی ۰۹۹۰۷۰۱۹۲۲۰
۸ خراسان رضوی مشهد و ساير شهرستان‌هاي استان بهمنی ۰۹۳۰۰۱۱۱۶۵۲
۹ کرمان رفسنجان کهنوجی ۰۹۱۳۲۹۹۰۵۶۴
۱۰ کرمان شهربابک وهاب زاده ۰۹۱۳۳۹۲۳۴۸۶
۱۱ هرمزگان سیریک فولادی ۰۹۱۷۱۹۷۲۹۴۰
۱۲ زنجان دستجردی ۰۹۱۲۸۷۷۷۴۱۷
۱۳ تبریز شریف زاده ۰۹۱۴۳۱۸۰۱۱۷
۱۴ یزد وجدانی ۰۹۱۳۵۲۵۸۴۷۲
۱۵ یزد ساعتیان ۰۹۱۳۲۷۳۵۹۶۴
۱۶ یزد خاتم محمدی ۰۹۱۳۳۵۷۴۴۸۴
۱۷ تهران فلاح ۰۹۳۶۵۳۹۰۴۳۹

اهداف جای پای یار

 

هدف اصلی

نظافت و جمع آوری زباله های مسیر نجف تا کربلا به گونه ای که مسیر، شایستگی بیشتری برای قدوم مبارک آقا امام زمان (عج) را داشته باشد تا ان شاء الله بدین واسطه یکی از معضلات این مسیر برطرف شود

هدف فرعی

انسجام نیروهای علاقمند و خادمین افتخاری

تزکیه نفس و تصفیه درون از طریق همت به نظافت مسیر کاروان اربعین حسینی

جذب کمک های مردمی در موضوع یاد شده

 

هدف فرعی

آمادگی گروهی داوطلبین و خادمین برای انجام پروژه هایی از این حیث در فضاهایی دیگر، بخصوص ان شاء الله پس از ظهور آقا امام زمان (عج) در رکاب آن حضرت

یاس و ناامیدی دشمنان اسلام و اهل بیت (ع) به موجب انسجام نیروهای داوطلب در رفع یکی از معضلات بزرگترین تجمع معنوی جهان

هدف فرعی

توجه به اینکه بسیاری از فعالیت های مرتبط با اربعین در نوع خود از رخدادهای بی سابقه جهان به شمار می آید، حرکت مردمی نظافت و جمع آوری زباله های مسیر نیز از منظر یک کار جمعی در پاکیزگی محیط زیست اهمیت می یابد و می تواند مورد استقبال دوست داران محیط زیست در سطح جهان قرار گیرد. این موضوع می تواند زمینه آشنایی سایر فرهنگ های دنیا با فرهنگ تشیع را فراهم آورد.

این کار را به نام جناب جون آغاز کردیم…

جون که بود؟

«جَوْن» غلام سياهى بود كه اميرمؤمنان على(عليه السلام) او را خريدارى كرد و به ابوذر غفارى بخشيده بود. او در ربذه ـ تبعيدگاه ابوذر ـ همراه ابوذر بود و پس از شهادت ابوذر در سال ۳۲ هجرى به مدينه بازگشت و در خدمت اميرمؤمنان على(عليه السلام) و سپس امام حسن مجتبى(عليه السلام) و پس از آن در خدمت امام حسين(عليه السلام)بود. او به همراه امام از مدينه به مكه و از آنجا به كربلا آمد.

وى، روز عاشورا خواست تا به میدان برود؛ ولى امام(ع) از جَون خواست که از این کار، منصرف شود، اما جَون، ضمن پافشارى براى رفتن به میدان به امام(ع) گفت: به خدا سوگند، بویى بد، تبارى پست و رنگى سیاه دارم، پس بهشت را از من دریغ مَدار تا بویم خوش و تبارم، نیکو و رویم سپید شود! نه! به خدا سوگند، از شما جدا نمى‌شوم تا اینکه خون سیاهم با خون شما، در آمیزد.

این خدمتگزار راستین آل محمّد(ص) نیز جنگید تا به خیل شهیدان پیوست، در گزارشى آمده که امام حسین(ع)، بر سرِ جنازه او ایستاد و براى او، این چنین دعا کرد: «خداوندا! صورت او را نورانى و بویش را خوش گردان و او را با نیکان، محشور کن و میان او و محمّد و خاندان محمّد(ص) آشنایى برقرار کن».

از امام زین‌العابدین(ع) روایت شده که پس از ۱۰ روز که مردم براى دفن شهدا آمدند، از جنازه او بوى مُشک استشمام مى‌شد. در «زیارت ناحیه مقدّسه» آمده است: سلام بر جون بن حَرِى، غلام ابوذر غفارى! در «زیارت رجبیّه» هم نام وى آمده است.

نحوه‌ي كار و ارائه‌ي خدمت خادمین

خدام از نجف تا کربلا به ازای فاصله هر تیر (همان عمود) مستقر می شوند. اولویت اصلی کار، جمع آوری و نظافت عرض محل پیاده روی کاروان ها و موکب هاست. اما در صورت نظافت محل و داشتن فرصت کافی، فضای دامنه دید زوار نیز نظافت می شود .

در صورت لزوم برای محل دفن یا بازیافت یا امحاء زباله ها، پس از بررسی فضا و امکانات موجود تصمیمی اتخاذ می شود.

خادمین دیگری نیز وظیفه جمع آوری زباله های دپو شده در بین هر تیر را با استفاده از کامیون یا حتی موتورسیکلت های مخصوص دارند

خادمین، زباله ها را در کیسه های مخصوص گذاشته و در مسیر خودروهای زباله قرار می دهند

کار جمع آوری زباله در دو نوبت صبح و عصر و در روزهای پیک کار در سه نوبت صبح، عصر و شب انجام می شود

در فاصله هر تیر نیز به تعداد مورد نیاز سطل های مخصوص جمع آوری زباله قرار می گیرد.

تعویض مرتب کیسه ها به عهده خادم می باشد

ستاد دیگری از خادمین نیز وظیفه امور پشتیبانی و تدارکات را به عهده دارند. وظایف هر یک از خدام، پس از ثبت نام و نیاز کمیته های مختلف اعلام می شود.

برکات طرح

هرچند به خاطر محدودیت های مالی، امکان اجرای طرح به صورتی که بتواند همه مسیر را پوشش دهد، تا کنون فراهم نشده است، اما با این وجود این طرح به بسیاری از اهداف اصلی و فرعی خود بحمدالله دست یافته است، از جمله:

نظافت محل به نحوی که بسیاری از زوار عبوری تفاوت کار را احساس می کردند و به روش های مختلف این کار را تایید می نمودند

ایجاد ارتباط معنوی عمیق بین خادمین با وجه تسمیه طرح جای پای یار

ایجاد ارتباط دوستی بسیار زیبا و مثال زدنی بین موکب داران عراقی مستقر در محل با خادمین

اهمیت دادن بیشتر زوار به امر نظافت مسیر

فراهم کردن زمینه همکاری بیشتر زوار در نظافت مسیر، با مستقر نمودن جعبه های مخصوص ریختن زباله در کنار مسیر توسط خدام

رویکرد اجرای پروژه و مجری آن

با استعانت از آستانه مقدسه خانم حضرت معصومه (س)، هیئت بچه های فاطمه (س) دارالعباده یزد، مجری این طرح می باشد و با پيگيري مجدانه ايشان، پايگاه‌هاي متعددي نيز در استان‌هاي مختلف كشور، به منظور تسهيل و تسريع در اطلاع‌رساني، ثبت‌نام اوليه، هماهنگي و طي روال لازم و اطمينان خاطر داوطلبين خدمت راه‌اندازي شده‌است.

در همين راستا، مجموعه حيات طيبه در مشهد نيز، با افتخار فراوان، عهده‌دار اين خدمت در استان‌هاي خراسان رضوي، شمالي و جنوبي شده‌است.

این پروژه به یاری حضرت حق، به صورت داوطلبانه و با مشارکت دوستداران اهل بیت (ع) از سراسر جهان به انجام می رسد.

به لطف حضرت حق و معجزه اربعين، تا كنون خيل مشتاقان ابي‌عبدالله از زبان‌ها، اديان و مذاهب مختلف، براي حضور در اين طرحثبت‌نام نموده‌اند! السلام عليك يا اباعبدالله…

هزينه هاي اين سفر و خدمت، ابتدائاً توسط خود داوطلبن تأمين مي‌گردد، ليكن با پيگيري مجريان و هماهنگي نهادها و افراد خير انديش، بار هزينه بسيار كمتري به نسبت سفر ديگر زائرين بر عهده داوطلبين خدمت خواهد بود كه سهم شما در سال جاري حدود (۱٫۵م) يك‌ميليون و پانصدهزار تومان بصورت زميني برآورد مي‌گردد. فراهم‌كردن سفر هوايي براي متقاضيان مربوطه نيز دردست پيگيري‌است كه نتيجه آن و مبلغ نهايي سفرهاي زميني و هوايي، ان‌شاءالله هنگام ثبت‌نام قطعي به شما اعلام خواهدشد.

 درحال حاضر خانم‌ها و آقايان مي‌توانند در سايت پيش‌ثبت‌نام نمايند، ليكن به دليل محدوديت امكانات در سال جاري فعلاً برنامه خدمت آقايان به‌صورت عمومي و بانوان محترم با شرايط خاص صورت مي‌پذيرد.

هركه دارد هوس كرب و بلا بسم‌الله… (پيش‌ثبت‌نام آنلاين)

همچنين درصورت نياز به مراجعه حضوري در مشهد مقدس، مي‌توانيد، از روش‌هاي زير اقدام فرماييد:

* پس از هماهنگي با شماره‌تلفن ۰۵۱۳۸۱۱۲۸۰۰، مراجعه به آدرس مجموعه حيات طيبه (مشهد مقدس؛ميدان بسيج؛خ.فدائيان اسلام۶:پ۲۳؛دبيرستان قرآني حيات طيبه)

** مراجعه به غرفه اين طرح در نمايشگاه بين‌المللي قرآن و عترت واقع در ورودي باب‌الجواد(نيمه اول ماه مبارك رمضان از ساعت ۱۸ الي ۲۴ )

اين‌هم لينك گزارش خبرگزاري ايكنا از غرفه جاي‌پاي يار در نمايشگاه بين‌المللي قرآن و عترت مشهد مقدس.

 

*** مراجعه به غرفه اين طرح در نمايشگاه جبهه فرهنگي و محصولات ايراني واقع در ورودي باب‌الجواد(از ساعت ۱۷ تا ۲۲ ) (جداي از اين پروژه، توصيه مي‌شود حتماً از اين نمايشگاه كه از اول تا پايان شهريور داير خواهد بود، بازديد فرماييد. اين نمايشگاه علاوه بر ارائه محصولات تحصيلي مذهبي و فرهنگي با قيمت‌هاي بسيار مناسب، شهر بازي صلواتي كودك و نوجوان نيز دارد.)

بازدیدها: 15442