معرفي جشنواره كشوري حيات طيبه

به مناسبت دهه مبارك فجر، دانش‌آموزان و مربيان ارجمندشان، اقدام به برگزاري جشنواره بزرگ حيات طيبه و فراخوان آثار از سطح كشور نموده‌اند.

مهلت ارائه آثار، تا پايان بهمن‌ماه بوده كه بنا به تقاضاي مخاطبين ارجمند، خصوصاً هموطنان گرانقدر خارج از مشهد مقدس،

تا ۲۰ فروردين ۹۶ تمديد گرديد.

شما نيز در هر سن و شرايطي كه باشيد دعوت مي‌شود در اين جشنواره شركت نماييد و با يك تير چند نشان بزنيد…

جزئيات اين جشنواره را در زير مطالعه فرماييد:

در راستای فرمایشات امام راحل(ره) و مقام معظم رهبری(حفظه‌ا…) و تأکیدات مؤکد ایشان به موضوع حیات طیبه و سبك زندگي اسلامي، دانش‌آموزان و مربيان اين مجموعه اقدام به برگزاري جشنواره‌ای ملی و البته متفاوت با جشنواره‌هاي معمول، با همین نام و مضمون نموده‌اند. ويژگي‌هاي خاص اين جشنواره، بطور خلاصه، درزير عنوان مي‌گردد:

مجريان جشنواره
    دانش‌آموزان فرهيخته مقطع متوسطه اول (۱۳تا۱۵سال- دختر،پسر) و مربيان ارزشمند مجموعه حيات طيبه با همراهي و همياري ديگر نهادها و سازمان‌هاي دغدغه‌مند.
    باعنايت به اينكه اين جشنواره اولين تجربه دانش‌آموزان و مربيان ارجمندشان در سطح كشوري است، علي‌رغم همّّت تمام در استفاده از دانش و تجربيات صاحب‌نظران و مجرّبان اين عرصه، قطعاً بازهم كاستيهايي وجود خواهد داشت كه پيشاپيش بابت هرگونه كم‌وكاست و قصور احتمالي، از تمامي مخاطبين خود عذرخواسته و از اينكه با ارائه‌ي اثر به اين جشنواره و اعتماد به نوجوانان و جوانان، موجبات تجربه‌اي ناب، تشويق و اعتماد به‌نفس ايشان را فراهم مي‌آورند، صميمانه قدرداني‌مي‌نماييم.

اهداف جشنواره
    هم‌یابی، معرفی و هم افزایی مخاطبین ۴گانه جشنواره که در اجرا و ترویج سبک زندگی اسلامی و نیل به‌سمت حیات طیبه، در ابعاد کلان تمدن اسلامی دغدغه‌مندند. اميدواريم با اين حركت، علاقمندان و دغدغه‌مندان اين حوزه، همديگر را در سطح كشوري شناخته و با هم‌يابي و هم‌افزايي به‌سوي تشكيل جبهه‌هاي‌فرهنگي سبك زندگي اسلامي و نيل به‌سمت حيات‌طيبه گام‌بردارند.
    همانند جشنواره‌هاي معمول، تشويق، ترغيب و ايجاد نشاط بيشتر ميان تمامي مخاطبان نسبت به تفكر، پياده سازي و ترويج سبک زندگی اسلامی
    ظهور استعدادها و كسب تجربه‌اي ناب و شيرين در به‌ظهور رساندن توانمندي‌هاي بالاي دانش‌آموزان نوجوان برگزاركننده جشنواره و ايفاي نقشهاي مؤثر و واقعي در جامعه، تا در آينده با تجاربي گرانمايه و توكل و اعتماد به‌نفس بالا بتوانند افرادي ارزشمند براي خود و جامعه‌ي خود باشند.

مخاطبين جشنواره
تمام گروه‌هاي سِنّي (از پيش‌دبستاني تا …) و اقشار مختلف جامعه مي‌توانند به ۴ صورت ارائه اثر نمايند:
انفرادي   /   خانوادگي   /    تيمي و گروهي    /    شخص حقوقي
مهم: با توجه به تأكيدات دين مبين اسلام به انجام كارهاي جمعي، سياستهاي جشنواره در راستاي ترغيب به ارائه آثار بصورت جمعي است.
    انفرادی: همانند جشنواره‌هاي معمول هر فردي مي‌تواند آثار ارزشمند خود را به جشنواره ارسال نمايد.
    خانوادگی: يك خانواده با هماهنگي و به زيبايي مي‌توانند آثار زيباي حاصل هم‌فكري و اجراي جمعي خود را به جشنواره ارسال نمايند. حتي در يك نقاشي ساده، يك‌نفر مي‌تواند ايده‌پرداز، عضو ديگر خانواده، طراح، عضو ديگر خانواده رنگ‌آميز و عضو ديگر پركننده شناسنامه اثر باشد!! به اين ترتيب ميتوانيد ضمن تجربه شيرين توليد يك اثر ارزشمند خانوادگي، امتيازات بيشتري را نيز كسب نماييد.

    تیمی و گروهی: دوستان و آشنايان به‌راحتي با تشكيل تيم يا گروه ميتوانند نسبت به توليد آثاري بسيار قوي‌تر از يك اثر فردي اقدام نموده و ضمن كسب تجاربي شيرين و تقويت محبت و روحيه‌ي كارهاي جمعي، از امتيازات ويژه آثار گروهي و تيمي نيز برخوردار شوند.
تفاوت تيم و گروه: به‌عنوان يادآوري ذكر مي‌گردد كه در كارهاي گروهي، عموم اعضاي گروه نقش‌هاي مشابهي دارند (مانند گروه سرود) اما در كارهاي تيمي، عموماً افراد بنا به تخصص و توانمندي‌هاي خاص خود نقش‌هاي متفاوتي را در تيم ايفامي‌نمايند. (مانند تيم تهيه يك كليپ(كارگردان، تهيه‌ كننده، بازيگر،…))
    شخص حقوقي (مساجد، مدارس، کانون‌ها، سمن‌ها و دیگر نهادها و سازمان‌هاي دغدغه‌مند): آثار مي‌توانند از طرف يك نهاد نيز ارائه شوند. چنين آثاري بسيار ارزشمند و قابل استفاده‌اند و به واسطه اين‌آثار، نهاد مربوطه و تجربيات و توانمندي‌هاي آن نيز به راحتي به ديگران معرفي شده و در راستاي  هم‌يابي، معرفي و هم‌افزايي و تشكيل جبهه‌هاي فرهنگي، گام‌هاي مؤثري برداشته خواهدشد. اين نوع آثار نيز از امتيازات بالايي برخوردار خواهند بود.
به‌نظر مي‌رسد  تجربه‌نگاري‌ها از بهترين قالب‌هاي ارائه اثر به جشنواره توسط اشخاص حقوقي باشد. از عموم نهادهاي دغدغه‌مند يا علاقمند به سبك زندگي اسلامي و رسيدن به حيات طيبه دعوت مي‌شود تجربيات موفق يا ناموفق خود در بكارگيري و ترويج موضوعات جشنواره را با قالب‌هاي ممكن (كليپ، كتابك، پاورپوينت يا …) در جشنواره شركت دهند و ديگر اعضاي خانواده بزرگ اسلام را نيز از تجربيات خود بهره‌مند سازند.

محوریت و موضوعات جشنواره
تمامی موضوعات مؤثر در سبک زندگی اسلامی و رسیدن به حیات طیبه كه بسيار  گسترده بوده و همان راه‌های دستیابی به حیات طیبه بر اساس قرآن و عترت(عليهم‌اسلام) و تطبيق آنها با شرايط روز می‌باشند، مي‌توانند به‌عنوان موضوعات آثار انتخاب شوند. موضوعات پيشنهادي:
    قرآن، نهج‌البلاغه و صحيفه سجاديه
    دنیا، روزي، رفاه، لذت، اقتصاد و مقاومت اقتصادي
    فرهنگ خانوادگي، اجتماعي و شهروندي
    مهدويت و ولايت فقيه
    وحدت اسلامی، بصیرت و دشمن شناسی، دفاع و جهاد
    صبر و شكر، تقوا، ايمان و عمل صالح
    اخلاص و خدا محوری
    تهذیب نفس و معنویت
    اخلاق حسنه
    خدمت و مهرباني
    تغذیه و طب اسلامی
    ورزش اسلامي
    و هر موضوع ديگري كه در اجرا و ترويج سبك زندگي اسلامي و نيل به حيات طيبه مي‌تواند مؤثر باشد.

قالب‌هاي ارائه آثار
قالب‌هاي ارائه‌ي‌آثار، آزاد بوده تا در راستاي رسيدن به هدف جشنواره، مشاركت و هم‌يابي حداكثري مخاطبان ۴گانه مذكور را در پي داشته‌باشد.‌قالب‌هاي پيشنهادي:
    طراحی آرم يا پوستر (به‌طور خاص آرم جشنواره يا پوستر برای دوره‌هاي بعدي جشنواره امتيازات ويژه‌اي خواهد داشت)
    کلیپ، انیمیشن،…
    عکس، نقاشی، کاریکاتور، خطاطی، …
    داستان کوتاه، شعر، مقاله،…
    سرود و تواشيح(توجه: برخلاف معمول، آثار بدون موزيك، امتياز بيشتري خواهند گرفت)
    کتابک‌های دست‌ساز، معرق، دست‌سازه‌ها،
    تجربه‌نگاري و ارائه الگو، بازی‌هاي سالم
    و هرنوع اثر ديگري كه بتواند زندگي‌ها را به سمت سبك زندگي اسلامي و رسيدن به حيات طيبه رهنمون سازد…

شناسنامه اثر (**بسيار مهم)
براي هر اثر مي‌بايست يك شناسنامه اثر نيز بادقت و فكر زياد درقالب برگهA4 يكرو تهيه و به‌صورت مجازي يا حقيقي به دبيرخانه ارسال‌گردد.
نمونه خام شناسنامه اثر را مي‌توانيد از سايت، تلگرام يااينستاگرام جشنواره دريافت نماييد. در شناسنامه اثر، موارد زير درج و تكميل مي‌گردد:
    موضوع انتخابي
    قالب انتخابي
    نوع شركت در جشنواره (انفرادي/ خانوادگي/ گروهي يا تيمي/ حقوقي)
    مشخصات خالق يا خالقين اثر و نقش هريك در ايجاد اثر به همراه شهرسكونت و تلفن همراه هر يك از ايشان
    عنوان اثر: يك عنوان دلخواه زيبا و بامسما
    توضيحات: شامل توضيحات كلي و جزئياتي همچون مواد بكار رفته، مراحل مختلف توليد اثر، ملزومات و …
    قسمت مهم و امتياز آور روابط اثر با سبك زندگي اسلامي: اين قسمت بيانگر ميزان دقت و تفكر خالق يا خالقين اثر براي تطبيق اثر با محور يا موضوعات جشنواره مي‌باشد و نقش ويژه و مهمي در كسب امتياز دارد. در اين قسمت خالق يا خالقين اثر سعي مي‌نمايند تا جايي‌كه ممكن است بين اثر خود و سبك زندگي اسلامي و رسيدن به حيات طيبه رابطه‌هايي، بيان، پيدا يا ايجاد نمايند. بكارگيري، ذكر و توضيح دقيق ارزش‌ها در توليد اثر، همچون حفظ محيط زيست، اقتصاد مقاومتي و … و همچنين بيان نكات ارزشي كه در انتخاب عناصر اثر رعايت شده، تأثيرات بالايي در امتيازدهي دارد.
 مثلاً در يك اثر خطاطي ساده ميتوان به چنين نكاتي فكر واشاره كرد:
فلان جمله يا آيه را انتخاب كرده‌ام زيرا چنين ارتباطي با سبك زندگي اسلامي دارد…؛در راستاي احترام به طبيعت كه يكي از ملزومات سبك زندگي اسلامي است، از كاغذ بازيافتي يا فلان مواد قابل بازيافت استفاده كرده‌ام تا….؛ از فلان رنگ و طرحي كه در آيات و روايات (باذكر منبع) براي چشم و روح مفيد ذكر شده استفاده كرده‌ام…در انواع آثار ديگر نيز با كمي تأمل، انتخاب‌ها و ارتباطات بسيار زيبا و ارزشمندي با سبك زندگي اسلامي مي‌توان پيدا، اجرا و در شناسنامه‌ي اثر درج كرد.

نسخه ورد شناسنامه اثر را از اينجا دريافت فرماييد.

نمونه خام شناسنامه اثر جشنواره حيات طيبه

شرايط پذيرش آثار
تمامي آثاري كه شرايط زير را داشته‌باشند، در جشنواره پذيرش
شده و در نمايشگاه مربوطه اكران عمومي خواهندشد و ان‌شاءا…
هدايايي به رسم يادبود به ايشان تقديم خواهدشد:
    توسط ارائه‌دهندگان، خلق شده باشد. ارائه آثار ديگران بدون اجازه و ذكرمشخصات خالق اثر، مسئوليت و ضمان شرعي دارد.
    شناسنامه اثر براي آن‌ها تكميل و ارسال شده باشد.
    حد نصاب پذيرش (۱۴ امتياز از ۱۰۰ امتياز) را كسب نمايند.

روش‌هاي ارائه‌ي آثار
مخاطبين محترم مي‌توانند آثار خود را به  دبيرخانه مركزي يا نمايندگان دبيرخانه مركزي (معاونت‌هاي فرهنگي مدارس و افراد يا نهادهايي كه بابت اين موضوع اعلام آمادگي كرده‌اند) تحويل داده يا ارسال نمايند.
توجهات:
    در صورت تحويل آثار به دبيرخانه‌هاي نماينده، جهت اطمينان و احتياط لطفاً نام خود و قالب و نام اثرتان و نام و تلفن تحويل گيرنده را براي ما به آدرس تلگرامي دبيرخانه مركزي HTAdmin@ ارسال يا به شماره همراه (۰۹۱۵۸۱۶۳۳۱۰) پيامك فرماييد.
    براي آثاري مانند سرود، مي‌بايست قبل از اجراي زنده، شناسنامه اثر به‌همراه يك فيلم از اجرا، باكيفيت مطلوب، به دبيرخانه ارسال شود.
    آثاري كه قابليت ارسال مجازي دارند را مي‌توانيد به اين روش‌ها نيز بدست ما برسانيد: ايميل  mhatir@chmail.ir /   تلگرام  Mhatj@

جوايز جشنواره
در اين قسمت اجازه بدهيد كاملا شفاف و صادق باشيم. طبق هر جشنواره و مسابقه اي، ان‌شا‌ءا… اين جشنواره نيز به نفرات برتري كه حد نصاب رتبه‌هاي مربوطه را كسب كرده‌باشند، هداياي ارزشمندي همچون كمك هزينه‌هاي سفر كربلا، سكه‌هاي طلا و اقامت رايگان در مشهد مقدس براي شركت‌كنندگان خارج از مشهد، تقديم خواهد كرد و هرچه حاميان مالي بيشتري بيابد، تعداد و ارزش جوايز مادي هم بيشتر خواهدشد. اما از آنجايي‌كه اهداف اين جشنواره كاملاً معنوي است و منابع مالي آن هم بسيار محدود، اصلا قصد آن را ندارد كه روي هداياي مادي مانور دهد و اصطلاحاً جشنواره‌بازها (كه نوعاً فقط به دنبال شناسايي جشنواره‌هاي مختلف، ارسال اثر و دريافت جوايز، حتي بدون اعتقاد به اهداف جشنواره‌ها هستند) را بخود جذب نمايد. بلكه بيشتر سعي داريم انگيزه‌هايي كه براي افراد، خانوده‌ها، گروه‌ها و نهادهاي دغدغه‌مند يا علاقمند به حيات طيبه مهم است را ايجاد نموده و ايشان براي اهداف متعالي دور هم جمع شوند. ازجمله:
    برگزاري نمايشگاه و اكران عمومي آثار
    برگزاري نمايشگاه‌هاي فروش كالاي ايراني و كارگاه‌هاي سبك زندگي اسلامي در كنار نمايشگاه آثار،
    معرفي مخاطبين ارزشمندمان به يكديگر

    ارائه خدمات سبك زندگي اسلامي به شركت‌كنندگان
    تشكيل تيم‌ها و گروه‌هاي بزرگتر و رفتن به‌سوي تشكيل جبهه‌هاي‌فرهنگي كه‌ان‌شاءا… خود و نسل خود در آن‌جا بيمه شويم

   در نهايت قابل ذكر اينكه درنظر است به‌لطف خداوند، تمامي مخاطبيني كه آثارشان در جشنواره پذيرش شده و درنمايشگاه آثار حضور يابند، هداياي كوچكي را نيز به رسم يادبود دريافت نمايند.

داوري آثار
بسته به آثار رسيده، داوران مربوطه از بين اساتيد فن انتخاب شده و در كنار هر داور حرفه‌اي يك يا چند داور نيمه‌حرفه‌اي و دانش‌آموز نيز جهت كمك و كسب تجربه حضور خواهند داشت.
درصورت تعدد قالب‌هاي آثار دريافتي، قالب‌هاي مشابه در كنار يكديگر ارزيابي خواهد شد. (مثلا نقاشي و كاريكاتور يا كليپ و انيميشن )

تقويم اجرايي جشنواره
    هفته آخر دي‌ماه: هماهنگي با ديگر نهادها و طراحي پوستر جشنواره
    نيمه اول بهمن‌ماه: پخش پوستر و اطلاع‌رساني از طرق ممكن ديگر
    نيمه دوم بهمن‌ماه: جمع‌آوري آثار( مهلت ارسال آثار: پايان بهمن‌ماه–> تا ۲۰ فروردين۹۶ تمديد شد!!)
    هفته آخر فروردين ‌ماه: دسته‌بندي و آماده‌سازي آثار جهت برگزاري نمايشگاه بزرگ حيات طيبه
    نيمه اول ارديبهشت ماه: برنامه‌ريزي و برگزاري نمايشگاه و همايش اختتاميه جشنواره در هفته تربيت
    نيمه دوم ارديبهشت ماه:
– تحليل و مستندسازي اجراي جشنواره، نمايشگاه و همايش اختتاميه
– بايگاني نتايج و آثار جهت استفاده در جشنواره‌هاي بعدي حيات طيبه
– برنامه‌ريزي جهت هم‌افزايي شركت‌كنندگان در جشنواره در برنامه‌هاي بعدي و حفظ ارتباطات

دبيرخانه‌هاي جشنواره

    دبيرخانه مركزي: مشهد مقدس
دبيرستان پسرانه حيات طيبه  (خ فدائيان اسلام ۶)
دبيرستان دخترانه حيات طيبه  (خ فدائيان اسلام ۱۰)

    راه‌هاي غيرحضوري ارتباط با دبيرخانه مركزي:
        تلفن همراه:                     خواهران: ۰۹۱۵۸۱۶۳۳۱۰
برادران:     ۰۹۳۰۰۱۱۱۶۵۲
     تلفن ثابت:                                          ۳۸۱۱۲۸۰۰ ۰۵۱
        تلگرام: كانال اطلاع‌رساني                     mhatj@
آي‌دي خادم مجموعه   HTAdmin@
        وبسايت:                                        www.mhat.ir
         رايانامه:                               mhatir@chmail.ir
        اينستاگرام:                                                     mhat.ir

    نمايندگان دبيرخانه در جمع‌آوري و ارسال آثار: هر فرد يا نهادي مي‌تواند بابت اين موضوع اعلام آمادگي نمايد تا مركزي براي جمع‌آوري آثار باشد. طبيعتا  در پايان مهلت جمع‌آوري آثار، دبيرخانه مركزي هماهنگي لازم براي تحويل گرفتن يكجاي آثار را با ايشان انجام خواهدداد. از ايشان بطور ويژه متشكريم و ان‌شاءا… همكاري‌هاي ايشان خصوصاً در ايام نمايشگاه و اختتاميه به طرق مختلف به اطلاع ديگران خواهدرسيد. بزرگواراني كه آمادگي و تمايل به نمايندگي دبيرخانه جشنواره شدن را دارند، لطفا با دبيرخانه مركزي تماس گرفته و به مخاطبين اطراف خود نيز اطلاع‌رساني فرمايند.

شما نيز مي‌توانيد مشوقي براي حضور اطرافيانتان در جشنواره و نماينده‌اي براي جمع‌آوري آثار ايشان باشيد…

با ارسال حتي يك اثر، با يك تير چند نشان خواهيد زد…حداقل آنها  اينكه مشوق خوبي براي نوجوانان مجري جشنواره خواهيد بود…

بازدیدها: 626