گزارش آموزش و پرورش از مجموعه حيات طيبه

لينك گزارش اصلي در سايت آموزش و پرورش

کدمطلب: mvfv4D4s      تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۰۳/۳۰ ۱۱:۴۷:۵۸

مصاحبه با بهمنی، مدیر مجموعه حیات طیبه

بخش اول مصاحبه با مدیر مجموعه آموزشي – فرهنگی غیردولتی حیات طیبه تقدیم نگاه مخاطبان سایت آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد مي‌گردد.

به گزارش روابط عمومی آموزش و پرورش ناحیه دو مشهد، بهمنی مدیر مجموعه حیات طیبه است و به گفته خودش صرفاً به دلیل احساس نياز شدید به تدوين، تبيين و ترويج تعليم و تربيت اسلامي و سبك زندگي اسلامی-ایرانی  سمت‌های قبلی خود در شرکت توانیر رها کرده و در چند سال اخیر خود و خانواده‌اش را وقف مجموعه حیات طیبه با هدف آموزش فرهنگ اصیل اسلامی کرده. وی متولد ۱۳۵۵ و داراي مدرك مهندسي برق از دانشگاه فردوسي است و از سال ۱۳۸۵ تحقیقات كشوري در مورد فرهنگ اسلامی و شیوه‌ها ی آموزش و یادگیری را آغاز نموده که سرانجام در سال ۱۳۹۳ مجموعه حیات طیبه را با یک افق ۵۰ ساله تأسیس کرده‌است.
مصاحبه ذیل با ایشان به عنوان تنها نماینده حاضر از اداره آموزش و پرورش ناحیه دو در نمایشگاه بين‌المللي قرآن عترت و نماز مشهد براي سومين سال پياپي، صورت پذیرفته است.آقای بهمنی سلام؛ ممکنه ما رو اجمالاً با مجموعه خود آشنا کنید؟
سلام به شما و همه مخاطبین سایت آموزش و پرورش ناحیه دو. مجموعه حیات طیبه با هدف بسترسازی برای تربیت افراد جامعه است و ایده‌ي آن از سال ۸۵ با دغدغه‌های تربیتی در ذهن ما شکل گرفت. بر همین اصل بعد از شکل گیری این ایده به تحليل و آسیب شناسی حدود ۴۰ مدرسه برتر در سطح کشور (به‌عنوان بهترين وضعيت موجود) پرداختیم. از طرف دیگر با کمک اساتید حوزه و دانشگاه در قم و تهران و مشهد بین ۱۰ تا ۱۲۰۰۰ هزار ساعت کار علمی عملي روی طرح و نتایج آسیب‌شناسی‌ها به‌منظور استخراج و تدوين وضعيت مطلوب صورت گرفت كه نهایتاً منجر به تهیه نقشه راه حرکت از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب گردید. ما برای رسیدن به وضعیت مطلوب برنامه‌ای ۵۰ ساله را تدوین کردیم که از ماقبل تولد تا ۲۱ سالگی فرد بصورت مستقيم و از ۲۱ سالگی به بعد را بصورت غيرمستقيم شامل می‌شود. ان‌شاءالله طبق نقشه‌راه طراحي‌شده، گام‌به‌گام نسبت به توسعه و تكميل مجموعه براي تحت پوشش قراردادن تمامي مخاطبين و توسعه و الهام بخشي و ارادئه‌ي الگو و توانمندسازي ديگر مجموعه‌هاي دغدغه‌مند اقدام خواهدشد. در حال حاضر ۳ مركز مستقل اما كاملاً هماهنگ زير نظر اين مجموعه تأسيس‌شده و مشغول فعاليتند:
دبيرستان‌هاي پسرانه و دخترانه (متوسطه اول) حيات طيبه
و مركز تخصصي جذب، آموزش و معرفي نيروي انساني توانمند (مدير، معاون، مدرس، معلم، مربي، كادر،…) به ديگر مراكز متقاضي

در مورد برنامه ۵۰ ساله بیشتر توضیح می‌دهید؟
طبق رهنمودهاي قرآن و عترت و منویات مقام معظم رهبری و طرح تحول آموزش و پرورش که در سال ۹۰ ابلاغ شد، تلاش ما براين است تا ان‌شاءالله، در پایان برنامه ۵۰ ساله، افراد رشديافته در بستر اين مجموعه كه با ديد حكومت جهاني اسلام طراحي شده، مطابق با الگوهای اسلامی-ايراني افرادي مؤمن، انقلابی، مؤثر و البته پویا درجامعه جهاني باشند.
آقای بهمنی ممکن است کمی راجع به شکل کار در مدرسه توضیح دهید؟
روش مدارس ما بر این است که با لحاظ “كرامت انساني”، به توانمندي و علايق بچه ها “اعتماد”شده، هر دانش‌آموز براساس توانمندي و علايقش “مسئوليت‌”هاي متعددي را در مدرسه برعهده‌دارد و تمامي کارها تا جاي ممكن توسط خود آنها انجام مي‌شود كه اين، فضايي بسيار جذاب، شيرين و با آموزندگي عميق و بعبارتي “تربيت دربستر” يا “تربيت در صحنه” را برايشان رقم‌مي‌زند. ما در مدرسه زمان‌های آموزشگاه را در دوقسمت تعریف می‌کنیم. یک قسمت درون مدرسه تا ساعت ۲ بعد ازظهر که شامل فعالیت‌های متداول آموزشی است و از ساعت ۲ به بعد که فعالیت‌های فرامدرسه آغاز می‌شود. البته بواسطه برنامه‌ريزي‌هاي جامع و هماهنگ، دانش‌آموزان تفكيك خاصي بين نوع فعاليت‌ها قائل نيستند و به‌شكرخدا چه در زمينه علمي و درسي و چه درزمينه فعاليت‌هاي فرامدرسه، از درخشش خاصي برخوردارند.
در فعالیت های فرا مدرسه ما تلاش می‌کنیم تا دانش‌آموز ابتدا استعداد خود را یافته و سپس با راهنمايي اساتيد در همان مسیر گام بردارد و آينده‌ي درخشان و ارزشمندي را براي خود را رقم بزند. بر همین اصل، با نهادهای مختلف از جمله حوزه‌هاي علميه، دانشگاه فردوسي، دانشگاه بين‌المللي امام رضا(ع)، دانشگاه اما‌م‌صادق(ع)، ديگر مدارس همسو، مساجد، كانون‌ها و فرهنگسراها، مراكز فرهنگي هنري ورزشي تفريحي (از جمله اردوگاه ثامن‌الحجج(ع)، انجمن خوشنويسان ايران،…)، برخی شرکت‌های تولید و عرضه محصولات فرهنگی و غیره به تفاهم‌هاي خوبي در همکاری و هم‌افزايي رسيده‌ایم و امیدواریم بتوانیم همچنان با مراكز و نهادهای مختلف بیشتری تعامل و هم‌افزايي ايجاد نماييم.
ممکن است کمی در مورد فعالیت های فرا مدرسه بیشتر توضیح دهید؟
فعالیت های فرا مدرسه‌ای ما بسيار گسترده است. از جمله برگزاري كلاس‌هاي متنوع علمي، فني، مهارتي، فرهنگي، هنري، مذهبي، ذهني و جسمي در تمام ۱۲ ماه سال و حضور فعال و مؤثر دانش‌آموزان در عرصه‌هاي اجتماعي (محلي، شهري، كشوري و بين‌المللي) كه یک نمونه بارز آن حضور و غرفه‌داري دانش‌آموزان درنمايشگاه‌هاي متعدد از جمله نمايشگاه‌هاي بین‌المللی قرآن، عترت و نماز مشهد مقدس است. حضور امسال ما برای سومین بار پیاپی رقم خورد. در سال اول ۶ غرفه و در سال دوم ۱۵ غرفه به ما اختصاص داشت. اما در سال سوم با توجه به آن که تعداد غرفه ها از ۷۰۰ به ۱۰۰ کاهش پیدا کرد (با توجه به تغییر مکانی نمايشگاه از نمایشگاه بین المللی به باب الجواد(ع) حرم مطهر)، از بين ۱۳۰ مؤسسه فرهنگي متقاضي، فقط به ۱۳ مؤسسه برتر، تك غرفه‌هايي دادند كه با توجه به درخشش دانش‌آموزان ما در نمايشگاه‌هاي قبلي، به‌لطف خدا، تعداد ۲ غرفه به ما اختصاص يافت. در همين‌جا از نظرمثبت و همكاري اداره كل آموزش-پرورش، واحد قرآن و عترت ناحيه۲ و مسئولين نمايشگاه تشكر و قدرداني مينمايم.
علي‌رغم كمبود فضا نسبت به سال‌هاي قبل و همچنين اينكه نمايشگاه دقيقا همزمان با امتحانات مهم نهايي و پايان سال تحصيلي برگزارشد، بحمدلله با برنامه‌ريزي و همت خوب بچه‌ها، حدود ۴۰ عنوان فعالیت توسط خانواده حیات طیبه در همين دوغرفه صورت پذيرفت كه سبب شد غرفه ما از سوي ناظرين محتوايي غرفه‌ها در نمایشگاه امسال نيز به عنوان غرفه نمونه، برگزیده‌شود كه ضمن تبريك به عزيزانم در خانواده حيات طيبه، از زحمات و اجراي خوبشان، صميمانه قدرداني و سپاسگزاري مي‌كنم.

استقبال مردم از غرفه شما چگونه بود؟
حضور و استقبال مردم از غرفه، فوق‌العاده چشمگیر بود. یکی از مهمترین دلایل را می‌توان حضور صرف دانش آموزان در غرفه‌هاي ما دانست و جالب است بدانید زمانی که امسال دکتر سید جواد حسینی، معاونت سیاسی – امنیتی استانداری خراسان رضوی (مدیر کل سابق آموزش و پرورش استان ) به غرفه ما رسیدند، با توجه به حضور سال‌هاي گذشته ایشان در نمایشگاه، غرفه ما را کاملاً می‌شناختند؛ طوری که بسیاری از برنامه‌های سال‌هاي گذشته نیز در خاطر ایشان بود و غرفه ما را به شدت مورد لطف قراردادند. از جمله مؤثرترين برنامه‌های مجموعه حیات طیبه، می‌توان از ثبت نام طرح بين‌المللي جاي پاي يار (نظاقت مسير و خدمت داوطلبانه به زائرین پياده کربلا در ايام اربعین حسيني در مسير نجف تا كربلا) نام برد  که با هماهنگي و هم‌افزايي خودجوش نمايندگان استان‌هاي ديگر، در سال گذشته توفيق ثبت‌نام و اعزام ۱۰۰۰ نفر از ايران و چند كشور ديگر را پيدا كرديم و از ستون ۶۰۰ تا ۱۰۰۰ مسير نجف تا كربلا پوشش داده‌شد و ان‌شاءالله امسال برنامه‌ريزي اعزام ۵۰۰۰ نفر و پوشش كامل مسير را داريم. برای اطلاعات بیشتر راجع به این طرح فراملّي و ثبت‌نام، از علاقمندان دعوت می‌كنم به آدرس سايت مجموعه (www.mhat.ir) يا بصورت حضوري به آدرس ما (خ.فدائيان اسلام۶) مراجعه يا با تلفن‌ (۰۵۱۳۸۱۱۲۸۰۰) تماس‌حاصل فرمايند. از برنامه‌های دیگر ما می‌توان به طب و تغذیه اسلامی-ايراني اشاره کرد که تحقیقات و اجراي آن توسط دانش آموزان صورت گرفته و در بروشورهایی در اختیار مخاطبین قرار می‌گرفت و البته اعضاي حيات طيبه نيز سعي در اجرا و پايبندي به آن دارند. از برنامه‌های دیگر ما دوربین مخفی فرهنگي بود که تلاش داشتیم در این بخش اخلاق اسلامی و فرهنگ‌شهروندي را با استفاده از زبان طنز و هنر نهادینه کنیم. عرضه بسته‌های مناسب فرهنگی، مصاحبه‌گري و تشكيل ستادخبري، مستندسازي، پذيرايي صلواتي بعدازافطار، جلسات محفل انس با قرآن و حلقه‌هاي معرفت براي نوجوانان، سفره‌هاي افطار صميمي، كمك به ساير غرفه‌دارن و بسیاری فعالیت های دیگر که در طول برگزاری نمایشگاه در غرفه های ما ارائه شدند، تنها نمونه ای از فعالیت‌های سالیانه مجموعه تربیتی و دینی حيات طيبه است.
تذکر این نکته بسیار مهم است که در اين مدارس، آنچه که اهمیت دارد کرامت دانش آموزی و انسانی و تمرين تقوا، خودكنترلي و مسئوليت‌پذيري كامل ديني در اجتماع توسط تمامي اعضاي خانواده حيات طيبه است.
ادامه مصاحبه در همین سایت…

بازدیدها: 807